Рулетики з куркою
Змазати лаваш або корж вершковим сиром, зверху покласти листя салату, шматочки відвареної або копченої курки, кілька кружалець помідорів та яєць. Акуратно згорнути у трубочку та розрізати навпіл.
Такi рулети можна наповнювати чим завгодно –будь-якими продуктами, які ви взяли з собою на пікнік та які поєднуються між собою.
Весняний салат з сиром на грилі
Родзинка цього салату – гуцульський сир будз, який ви можете замінити бринзою або будь-яким сортом пряного сиру. З розрахунку на 2 порції: 100 г сиру нарізати брусочками та підрум’янити на грилі. 4–5 шт. редису, 1 болгарський перець, 2–3 помідори, 1 огірок нарізати невеликими шматочками, додати 3–6 шт. оливок, кілька листочків руколи, покропити лимонним соком та оливковою олією, зверху покласти сир.
Сосиски у лаваші
В основі цієї простої закуски – лаваш та сосиски. Відрізати невеликий шматочок армянського лавашу, покласти на нього сосиску, тонку пластинку твердого сиру, посипати зеленню та згорнути лаваш у рулет. Повторити ці маніпуляції з рештою сосисок. Піджарювати на решітці до золотистого кольору. Подати з кетчупом або гірчицею.
Картопля з салом на мангалі
Справжній український рецепт! Добре промиту картоплю та сало (можна замінити беконом) нарізати пластинками. Перемежовуючи ці два продукти (так, щоб картопля залишалася цілою), нанизати на шампури. Завернути кожну картоплину у фольгу та відправити на мангал на 20 хвилин. Зняти фольгу та піджарювати до рум’яної скоринки.
Шампіньйони на шпажках
Гриби, на відміну від картоплі, готуються за лічені хвилини, але потребують попередньої підготовки. Добре промити та обсушити 600–700 г шампіньйонів, скласти у целофановий пакет, посипати сіллю, додати 2 ст. л. олії та сушеного часнику. Акуратно перемішати та зав’язати пакет. Гриби мають залишатись в пакеті протягом 30 хвилин, час від часу його треба перевертати, щоб вони рівномірно замаринувалися. Також треба підготувати дерев’яні шпажки (залити їх холодною водою на 30 хвилин, щоб вони не згоріли). Нанизати шампіньйони на шпажки, викласти на решітку над розпеченими вуглями та піджарювати, перевертаючи, 10 хвилин.


Діп із базиліку
Діп– це той самий густий соус, але ним не поливають їжу, а навпаки, їжу занурюють в нього. Зазвичай це шматочки овочів, м’яса, морепродуктів, чіпси, крекери… Все, що взяли з собою для застілля на природі. Отже, щоб приготувати для закуски смачний діп, дома треба змішати у блендері до однорідної маси пучок базиліку, 300 г рікотти, 1 головку часнику, 2 ч. л. лимонної цедри, 1 ст. л. лимонного соку.
Сандвічі з індичкоюгриль
Філе індички розрізати вздовж на тоненькі шматочки, посолити, поперчити та швидко піджарити на грилі (м’ясо індички дієтичне, майже без жиру, воно не має пересушитись). Залишити, щоб воно охолонуло, а тим часом мілко посікти зелень та змішати з вершковим сиром. Нарізати огірок тонкими смужками. Намазати хліб вершковим сиром з зеленню, зверху покласти огірки та індичку. Накрити другим шматком хліба.