1. Найперше зазвичай псуються вологі продукти (бутерброди з сиром, промите листя салату, соковиті овочі). Аби зберегти їх на довше, заверніть їх не у пакети, а у пергамент або фольгу. А ось салат, кріп та іншу зелень на природі можна покласти в холодну підсолену воду – так вони довше залишаться свіжими та збережуть вітаміни.
  1. Щоб зберегти м’ясні вироби, наприклад ковбаси, загорніть їх у папір для харчів або ж у пергамент. Ці матеріали не дадуть продуктам задихнутися, вберуть надлишок вологи та жиру. До того ж такий папір екологічний та при спалюванні не виділяє шкідливих речовин в атмосферу.
  2. Щоб хлібобулочні вироби зберегли свіжість на довше, покладіть до них кілька шматочків сирої картоплі.
  3. Для свіжих заготовок з птиці та м’яса вибирайте термопакети. Попередньо покладіть все до холодильника, а перед поїздкою запакуйте продукти у такі пакети – вони чудово ізолюють м’ясо від впливу тепла. До речі, великі шматки довше протримаються, ніж маленькі. Але не зберігайте разом, наприклад, сиру та термічно оброблену курку – зіпсується і те і інше.
  4. Якщо на пікніку вам знадобляться молочні продукти, треба дуже ретельно їх підготувати, аби вони залишались свіжими максимально довго. Покладіть сир або сметану до герметичної ємкості, щільно закрийте, переверніть та покладіть в морозильну камеру на годину. Таким чином утвориться вакуумна подушка – вона не дасть з’явитися бактеріям. Щоб молоко довше зберігалося в упаковці або пакеті, покладіть в нього сіль (1 ст. л. на 1 л).
  5. Берете на природу суп (наприклад, для малечі)? Щоб він залишився гарячим, візьміть спеціальний термо-ланч-бокс абo звичайний термос, налийте в нього окропу на кілька хвилин. Потім злийте воду та наповніть його гарячим супом. Так він буде зберігати тепло довше.
  6. Попередньо охолодіть напої, які берете з собою, потім покладіть їх у термосумку. Наприклад, пляшечки "Лужанська" чи "Шаянська" («Боржомі») стануть у нагоді на пікніку, особливо після гострих, насичених та м’ясних страв. Він чудово допоможе впоратись з великою кількістю смачної їжі – та ніякої важкості, тільки легкість! Взяли з собою багато алкоголю, не втримались під час застілля та випили зайвого? І тут мінеральна вода прийде на допомогу зранку. Протягом наступного дня збільшіть питну норму – рівномірно розподіліть 1,5–2 л "Лужанська" чи "Шаянська" («Боржомі») без газу на весь день. Така водно-мінеральна профілактика чудово позбавить алкогольної інтоксикації.Фрукти та овочі просто добре вимийте, обов’язково обсушіть та запакуйте будь-яким зручним для вас способом, наприклад у поліетиленові пакети, якщо контейнери займають дуже багато місця. Але це, звичайно, не стосується тих продуктів, які можуть пом’ятися або протікти, – наприклад, для помідорів краще підготувати міцну тару. Збираєтесь спекти картоплю у вуглях? Можете вдома добре помити її жорсткою щіткою та завернути у фольгу, аби не витрачати час на пікніку.
  1. Дві бонусні поради наостанок:
    • Змайструвати сумку-холодильник можна і своїми руками: просто покладіть до контейнерів з продуктами пляшки з льодом.
    • Звичайно, ідеальним варіантом буде покласти кожен продукт в окремий маленький судок. А щоб не витрачати потім час на їх миття, можна скористатися спеціальними контейнерами з щільної фольги (вона, до речі, ще й зберігає їжу теплою).