Туристичний рафтинг "По Тисі разом": Платан - дерево філософів і мандрівників Вiдпочинок "Клуб туристичного рафтингу ПО ТИСІ РАЗОМ"
Нами зацікавилися лічильник переглядів разів Залишайтеся з нами, ми працюємо для Вас! (команда туристичного рафтингу "По Тисі разом"

Платан - дерево філософів і мандрівників

Кампус КПІ. Платан на вулиці Політехнічній
Повз цього широколистого велета з екзотичними плодами і чудернацьким стовбуром пробігали абсолютно всі чиї дороги вели повз школу і церкву у центральній частині старовинного м. Мукачево.  Для свого виду він лише столітній підліток, адже має родичів віком по 2 тис. років. Найчастіше його називають "східним кленом" – за подібність листя, але у клена листочки 5-6 см, а в нього – 25 см. А ще кличуть "ґудзиковим деревом", мабуть, за схожість плодів-кульок на цей елемент одягу. У східних народів величають чинаром. Та найбільш відома назва – платан (від грецького "платос" – широкий). Стовбур  дерева може сягати 5-6 м в діаметрі, а крона – до 40 метрів. Тож іще одне ім'я – тінисте дерево. З роками з корою платана відбувається те саме, що й зі шкірою змії: інтенсивний ріст в ширину змушує його "скидати покриття" великими брунатними пластинами, оголюючи молоді гірчично-зеленуваті шари. А скромна слов'янська душа за такий стриптиз прозвала дерево безсоромницею.

Слід в історії

А скільки історій та легенд розповідають про платан! Давні греки та перси вважали його найкрасивішим деревом Сходу і скрізь саджали. У Спарті платан вважали деревом Олени Прекрасної й заквітчували лотосом. Його також присвячували найпрекраснішим чоловікам – Аполлону, Діонісу, Гераклу. Оповідають, що під кроною платана давньогрецький філософ Сократ дискутував зі своїми учнями. За часів Римської імперії дерева "кочували" на північні завойовані землі, видозмінюючи місцеві ландшафти. Під платаном у XVIII ст. грузинський цар Іраклій ІІ прийняв доленосне рішення – звернутися до Російської імперії з проханням про захист і покровительство. До речі, у закоханих іспанців донині побутує романтична традиція: вимушено розлучаючись, вони розривають листок платана навпіл і зберігають свою половинку як запоруку зустрічі. Не обійшли дерево своєю увагою і ділові люди. Приміром, фахівцям добре відома Buttonwood Tree Agreement – "Угода платанового дерева" – угода 24 фондових брокерів, підписана 17 травня 1792 р. під платаном навпроти будинку 68 по Wall Street, яка стала початком створення найвпливовішої у світі фінансової установи – Нью-Йоркської фондової біржі.

Перекази та оповідки

Живуть платани дуже довго, найповажнішим дають власні імена. Найстаріше дерево, відоме нині, застало ще спорудження Великої Китайської стіни, але росте не в Піднебесній, а в Туреччині. 50-метровий стовбур має діаметр понад 13 м. Наче підпираючи блакитне туркменське небо, біля селища Фірюза росте тисячолітній платан "Сім братів": з одного могутнього стовбура, утвореного бугристими напливами деревини, виходить сім менших. За легендою, сімох братів, які боролися за свободу, поховала сестра й довго їх оплакувала. Тоді платани, які виросли на могилах, зійшлися разом, обнялися та так і зрослися, наперекір усім негараздам.

Наш сучасник

Платан не лише гарний, а й корисний: він швидко росте, крона очищує атмосферу, могутня коренева система укріплює грунт, дерево невибагливе, мало хворіє, дає красиву деревину для меблевого шпону й інших виробів, використовується в медицині. Чинар усе частіше висаджують у містах з прохолодним кліматом, дерево несе не лише естетичну насолоду, а й невловимий шлейф далекого минулого.
======================================================

"Експерименти" аматорів при владі ?
  (6 березня, 2017 рік) 


За розпорядженням  Мукачівської мерії і "благословення" їх очільників та при малчалівом согласії платників податків...
А міг би дожити й до двох тисяч років, кіби не варвари при варошській хижі - 2017  та їх прихвостні.

Немає коментарів: