Тип споруди: замок, побудований на території слов'янського (?) Городища
Так само відомий як:
- Нялабскій замок (рус.), Нялабській замок (укр.), Nyaláb vár (угор.)
- Королівський замок Ньолаб (укр.)
- Замок в Королево (рус.)
- Кірагаза (укр.), Кірайгаза (укр.), Кіральхаза (укр.), Királyháza (угор.) - Стара назва смт. Королево
Перший етап будівництва: 9 - 10 століття (городище?), 2-а половина 13 століття (замок)
Останній етап будівництва: 1-ша половина або середина 17 століття, 1993 год (відновлення церкви)
Поселення, яке пізніше отримає назву Кіральхаза, було засновано на лівому березі річки Тиси. Як місце для будівництва укріплень був обраний скелястий пагорб, що підноситься над долиною річки, неподалік від її русла. У наші дні це північно-західна околиця селища. Пагорб має витягнуту овальну в плані форму. Його висота над навколишньою місцевістю становить близько 50 метрів. Верхня площадка пагорба має довжину понад 200 метрів. Коли поверхня пагорба пристосовували під будівництво оборонних споруд, майданчик розсікли двома поперечними штучними ровами, в результаті чого утворилися дві тераси (північна і південна), на яких і сформувалися зміцнення замку.
9 - 10 століття . Вважається, що ще до приходу на ці землі угорців, на території замкового пагорба існувало городище. Серед місцевого населення був відомий топонім «городище», яким називали північно-східну частину Королево. Ніякої більш детальної інформації з історії цього укріпленого поселення поки знайти не вдалося.
Починаючи з 10 століття, Закарпатті поступово переходить під владу угорських королів.
1241 рік . Монголо-татари на чолі з Батиєм почали завоювання Угорського королівства. Війська кочівників проходили по землям Закарпаття. Невідомо, наскільки сильно цей похід відбився на поселенні в районі Королево (якщо таке там існувало в 1-ій половині 13 століття). Надалі досвід військових зіткнень з монголо-татарами стимулював розвиток фортифікаційних споруд у північно-східній прикордонній території Угорщини.
1250-ті - початок 1260 х років (?). Ліси навколо поселення, насиченим всякого роду дичиною, привернули увагу угорського короля Іштвана V (1239 - 1272), який неодноразово приїжджав сюди на полювання. За велінням короля на вершині пагорба був побудований дерев'яний мисливський будиночок. Королівський будиночок ( «domus regalis») дав назву поселенню, яке з цього моменту і далі протягом багатьох століть називали «Кіральхаза» ( «Király háza»), що в перекладі з угорської означає «Будинок короля».
1262 рік . Королево, під назвою Кіральхаза, вперше згадується в письмовому джерелі, де значилося, що тут було місце королівського полювання.
1264 рік . Королево під назвою «Queraliaza» згадано в листі папи Урбана IV (+1195 або 1200 - тисяча двісті шістьдесят-чотири), адресованому Іштвану V.
2-а половина 13 століття . При королі Ласло IV (1262 - 1290), сина Іштвана V, мисливський будиночок поступово зміцнюється і перетворюється в замок.
1272 рік . У письмовому джерелі (королівським привілеєм) значилося, що німецькі колоністи відтепер отримували право полювати в навколишніх лісах на ведмедів, диких кабанів, кіз і оленів. Німецькі колоністи (в основному, ремісники) селилися в околицях Королево на запрошення короля, якому вони потрібні були тут для обслуговування придворної знаті, котра гостювала в замку. За це колоністам надавався радий привілеїв, в тому числі і згадана привілей на полювання.
1279 рік . Перша письмова згадка замку як сторожового укріплення, що захищає торгові шляхи, що ведуть з Мараморошської долини. У цей період для Угорського королівства особливе значення мали соляні копальні Закарпаття, звідки видобуту сіль, ценівшуюся в середні століття на вагу золота, переправляли уздовж Тиси в центральні райони Угорщини. Сіль з копалень Марамороша приносила королівству чималий дохід, тому для забезпечення безпеки важливою торгової артерії вздовж Тиси будувалися замки: Вишково , Хуст , Севлюш (Виноградів) і Нялаб.
Кінець 13 століття . Починаючи з цього періоду, в документах замок все частіше зустрічається під назвою «Нялаб». За іншими даними замок під назвою «Нялаб» був вперше згаданий в 1315 році. Про походження цієї назви точних відомостей немає, є лише кілька гіпотез. Найпопулярніша з них відсилає до історії лицаря-розбійника на ім'я Нялаб, який, згідно з легендою, захопив замок в Королево і деякий час володів ним. За іншою версією замок отримав свою назву від торгових мит, які стягувалися з проїжджаючих повз купців. А платив купці за проїзд деякими «пучками» ( «nyaláb» в перекладі з угорської - «пучок», іноді перекладають як «сніп», «оберемок» або «в'язка»).
В кінці 13 століття замок в Королево, ймовірно, був захищений дерев'яними і кам'яними укріпленнями. Можна припустити, що розвиток комплексу, що почалося в кінці 13 століття, продовжилося на початку 14 століття. У цей період замок часто змінює своїх власників.
1312 рік . Біхарської жупан Беке Боршо, який володів у той період Севлюш (нині - Виноградово), приєднався до сильної коаліції феодалів, яка вела запеклу боротьбу проти короля Карла Роберта (1288 - тисячі триста сорок дві). За іншими даними проти короля виступив не Беке Боршо, а його брат Копас, який займав високу посаду палатина (прем'єр-міністр і верховний суддя королівства). Так чи інакше, Севлюш перетворюється в один з центрів фронди. Коли ж в 1312 році виступали проти короля феодали були розгромлені, а коаліція знищена, король приступив до покарання своїх непокірних васалів. У тому ж році королівські війська займають Севлюш і штурмом захоплюють Севлюшське замок , який, ймовірно, був зруйнований. У той же час сам Беке Баршев поспішив сховатися в замку Нялаб. Зруйнувавши замок в Севлюші, війська короля висунулися до Кіральхазе і взяли в облогу Нялаб. Ймовірно, в той період замок був добре укріплений, оскільки його облога затягнулася. Військові дії призвели до руйнування ряду замкових будівель. В результаті Нялаб був захоплений.
? . Незабаром після захоплення замку король наказав відремонтувати його зруйновані укріплення. Ймовірно, паралельно з ремонтом проходила і модернізація замку.
1378 рік . Король Сигізмунд I Люксембург (1368 - 1437) передає замок і домінію «Нялаб» у володіння волоському воєводі Драге. Новий господар замку був могутнім феодалом, про його багатство можна судити хоча б по тому факту, що він під заставу позичав гроші самому Сигізмунду I. Ймовірно, саме залежність від воєводи спонукала короля передати йому Нялаб в якості компенсації за борги. При Драге система укріплень замку була посилена. Під владою роду Драга замок перебував близько 27 років.
1405 рік . Зростання впливу волоських воєвод Драги і Балки турбував короля, адже під контролем згаданих феодалів знаходився не тільки Нялаб, а й Хустський замок , одне з найпотужніших укріплень у північно-східного кордону королівства. У ситуації, що склалася король вирішив протиставити Драге і Балці не менше могутнього магната - Перені, свого довіреного ставленика. Король призначив Петера Перені керуючим мараморошських соляних копалень, забезпечивши тим самим свій контроль над «соляним шляхом», а в 1405 році, в нагороду за участь в придушенні заколоту феодалів, Перені отримує в своє володіння королівський замок Нялаб з усіма прилеглими до нього селами. Раніше під контроль Перені перейшов і розташований неподалік замок в Севлюші .Нялаб у Драгі забрали поза його волею, з чим воєвода і його нащадки не змирилися. Почалася їх судова тяжба з баронами Перені, що тривала майже століття, однак повернути замок нащадкам волоського воєводи так і не вдалося. Колишні власники замку намагалися відновити справедливість не тільки в суді, часом справа доходила і до військових зіткнень. Немає відомостей про те, що Драга або його нащадки силою намагалися відбити у Перені Нялаб, проте відомо, що їх війська атакували Севлюшське замок . У ситуації, що напруженої ситуації магнати Перені продовжують зміцнювати замок, а утримувати Кіральхазу під своїм контролем їм допомагали королівські війська. Поступово замок перетворився в головну резиденцію роду Перені. Зростання значення Нялаба в очі Перені призвів до того, що Севлюшське замок, позбавлений колишнього уваги свого власника, перестають розглядати як найзначніше зміцнення навколишніх земель.
1467 рік . На запрошення короля Матяша I Корвіна (1443 - 1490) в Угорщину приїжджає італійський архітектор і військовий інженер Аристотель Фіоравенті (1415 - не раніше 1486), який повинен був зайнятися будівництвом мостів через Дунай, а також взяти участь в посиленні окремих замків і фортець. Ці укріплення мали, на думку короля, відігравати важливу роль в угорсько-турецьких війнах. Фіоравенті пробув в Угорщині до початку 1470-х і в цей період йому доручають зайнятися модернізацією укріплень замку Нялаб. Точно невідомо, чи було це зроблено за прямою вказівкою короля або ж сам Перені, який перебуває при дворі, зумів залучити до зміцнення своєї резиденції італійця. Так чи інакше, під керівництвом Фіоравенті замок пережив перебудову. Вважається, що під час цих робіт в замку з'явилося кілька нових будівель, найзначнішим з яких була потужна килевидная в плані вежа, руїни якої і донині знаходяться в південній частині замкового двору. Окремі ділянки укріплень були декоровані сітчастим орнаментом з цегли-залізняку. На головних воротах замку був вирізаний герб Кіральхази, основними елементами якого була річка, риба і вежа замку.
Пізніше, по поверненню в Італію, Аристотель отримав запрошення від російського царя Івана III Васильовича (1440 - 1505) приїхати в Москву, де архітектор прославився, побудувавши в 1475 - 1479 роках знаменитий Успенський собор Московського кремля. Деякі дослідники вважають, що Фіоравенті також займався розробкою генерального плану нових укріплень Московського кремля, старі білокам'яні зміцнення якого в 1485 - 1495 роках були заміни на більш досконалі нові оборонні споруди, побудовані в стилі італійської фортифікаційної школи.
15 століття . Відомо, що в цей період серед інших повинностей селян, була і обов'язок нести сторожову службу в замку.
Кінець 15 століття (?). Отримавши під свій контроль значну ділянку «соляного шляху», деякі представники роду Перені не втрачали можливості нажитися за рахунок грабежів проходили вздовж Тиси торговельних караванів, про що свідчать збережені купецькі скарги угорському королю Уласло II Ягеллончик (1456 - 1516).
Кінець 15 - початок 16 століття . У замку періодично проводилися збір феодальної знаті, що вказує на значну роль укріпленого форпосту.
1511 рік . Король Уласло II передає під владу Габора Перені Хуст. Таким чином, під контролем Перені виявилися 2 комітату (Угочанська і Мараморошський) і 3 замки регіону: Хустський , замок Нялаб і замок Севлюш .
1514 рік . Закарпатські землі і ряд інших областей Угорщини були охоплені потужним селянським повстанням під керівництвом Дьєрдя Дожі (1470 - 1514). В районі Королево діяли загони під керівництвом Дьєрдя Кермеш, який служив у Габора Перені. Повсталі з Королево, об'єднавши зусилля з повстанцями з довколишніх сіл, в 1-й половині липня спробували штурмом захопити Нялаб. В цей час в замку сховалася знати Угочанського комітату і сім'я Перені, а сам барон перебував в Хусті . Біля стін Нялабского замку проходили дуже запеклі бої. Дізнавшись про облогу Нялаба, Габор із загоном хустського гарнізону спішно висунувся в сторону замку. Повстанці так і не змогли захопити замок, а дізнавшись про підхід війська Габора, повсталі поспішили спалити господарські будівлі навколо замку, після чого сховалися в лісах і горах. Незабаром головні війська повсталих були розбиті під Темешвар (Румунія), Дьордя Дожі жорстоко стратили, а до осені 1514 року феодали взяли під свій контроль всі осередки опору, знищивши десятки тисяч повстанців. Дьордь Кермеш, зрадивши своїх соратників, переметнувся до Перені, ніж прискорив поразку повстанців.
29 серпня 1526 рік . Відбулася знаменита битва при Мохаче (Угорщина), в якій об'єднане військо угорців, хорватів і чехів було повністю розгромлено військами Османської імперії. Такий результат битви мав катастрофічні наслідки: під владою турків виявилася значна частина Угорщини, яка послужила зручним плацдармом для організації турецької експансії в Центральну Європу. У битві загинуло багато знатні угорські лицарі, склав голову при Мохаче і власник Нялаба Габор Перені.
Після смерті Габора замок залишився під опікою його дружини Катерини Франгепан. У 1530-х роках Катерина запросила в замок угорського гуманіста Бенедека Комяти, який раніше, в 1527 - +1529 роках, у Віденському університеті перейнявся вченням Еразма Ротердамського (за іншими даними - Мартіна Лютера) і став вірним послідовником руху Реформації. У замку Бенедек знаходився в якості вчителя сина Катерини і Габора Перені. Саме в Королівському замку Бенедек перевів на угорську мову «Євангеліє». У 1533 році ця «Євангеліє» було видано в Кракові на кошти Перені. Унікальність видання полягає в тому, що це була перша друкована книга на угорській мові. Так замок в Королево увійшов в історію реформаторського руху в Угорщині.
1-ша половина 16 століття. Про надійність укріплень замку Нялаб свідчить той факт, що тут деякий час зберігалася корона Яноша Запольяі (1487 - 1540), який правив Угорщиною під протекторатом турецького султана.
1530 рік . При Яноші, сина Габора Перені, на витягнутій південній терасі замкового пагорба будується каплиця, в якій Уласло II заповів поховати себе.
16 століття . У цей період основні риси замкового комплексу вже були сформовані. Два штучних рову розсікали впоперек витягнуту майданчик замкового пагорба, в результаті чого утворилося дві тераси (північна і південна), на яких були побудовані укріплення замкового комплексу. Північна тераса розташована на трохи більш значній висоті, ніж південна. Тут розмістилися основні замкові укріплення. На південній терасі був влаштований другий замковий двір. Обидві тераси, захищені своїми власними укріпленнями, витягнулися по осі північ-південь. Загальна довжина території, що знаходиться під захистом укріплень, становила близько 200 метрів, при цьому максимальна ширина замкового двору не перевищувала 60 метрів. Витягнута форма замчища і конфігурація укріплень двох замкових дворів була продиктована рельєфом замкового пагорба. Матеріалом для побудови укріплень служив бутовий камінь, скріплений вапняним розчином. Дорога до замку простягнулася уздовж західного схилу пагорба.
Північна тераса (Головний двір) . Тут знаходилися основні споруди замку, що займали майданчик розміром орієнтовно 60х50 метрів. У плані зміцнення верхнього двору були нерегулярними, за формою прагнули до контурів квадрата-прямокутника зі згладженими кутами. Замкові стіни, що мали висоту не менше 10 метрів, оточували терасу по всьому периметру. Товщина стін оборонних споруд місцями перевищувала 2 метри. Можливо, у замку не було повноцінних веж, замість яких лінію укріплень посилили напівкруглими і клиноподібними виступами замкових стін. До стін, з внутрішньої сторони, були прибудовані різні житлові та господарські споруди, які оточували по периметру замковий двір, посередині якого знаходився колодязь. У скельній породі замкового пагорба були видовбані просторі підвали. Ворота замку були влаштовані в південній стіні. Вони були захищені прямокутним в плані барбаканом, який створював додаткову перешкоду на шляху противника. Барбакан формували 3 кам'яні стіни, які створювали П-образне в плані споруда. У східній стіні барбакана була влаштована арка воріт. Перед барбаканом знаходився рів, причому барбакан звели на рівень нижче основного замку, фактично на схилі рову. Від барбакана до другої (південної) замкової терасі через рів тягнулася дорога. Можна припустити, що колись на її місці знаходився дерев'яний міст. Є версія, згідно з якою ще одні замкові ворота були влаштовані в східній стіні укріплень (про ці воротах мова піде нижче).
Південна тераса (Другий двір) . На відміну від північного двору, південний був значно більш витягнутим, але при цьому він мав меншу ширину. Якщо північну терасу захищали кам'яні укріплення, то південна тераса, ймовірно, була комплекс з кам'яних і дерев'яних оборонних споруд. Ймовірно, на іншій стороні рову, навпаки Північної тераси, з боку південної тераси були побудовані кам'яні оборонні споруд. У південній частині тераси височіла потужна килевидная вежа. Її розміри 9,6х10 метрів, а товщина стін цієї споруди становила близько 2,6 метрів. Глибокий штучний рів обмежував майданчик тераси з південного боку, завдяки чому відразу за килевидной вежею утворився крутий схил, дуже сильно загрожував штурм замку з цього боку.
Якщо з півночі і півдня терасу захищали кам'яні споруди, то дві найдовші сторони майданчика (західну і східну), ймовірно, захищав «паланок» (частокіл). Хоча можна припустити, що і з цих сторін колись могли перебувати кам'яні укріплення. Про внутрішні будівлях південної тераси відомостей немає, за винятком факту споруди тут в 1530 році каплиці.
1611 рік . Під час чергового сплеску повстанського руху селян і гайдуків в Угочанська комітаті знати знову сховалася в замку Нялаб.
1661 рік . Цього року військо татар (за іншими даними - турок) зайняло Кіральхазу. Замок, який захищав невеликий гарнізон, був узятий в облогу. Близько місяця під стінами укріплень перебував ворожий табір, однак замок так і не був зданий ворогові. Розграбувавши і зруйнувавши містечко, татари з великою кількістю полонених з числа місцевих жителів відійшли в сторону Трансільванії.
Кінець 1660-х років . Протягом 16 - 17 століть між Перені і австрійськими Габсбургами, які включили Угорщину в сферу своїх інтересів, існували приватні розбіжності. З цієї причини Перені викликали у Габсургов недовіру. Ситуація ускладнилася після того, як проти австрійської влади в числі інших магнатів виступили Франгепани, близькі родичі власника Нялабского замку. Після придушення спалахнула повстання австрійський імператор Леопольд I (1640 - 1705) ввів на територію Закарпаття свої війська, частина яких зайняла Нялабскій замок, хоча сам Перені в змові не брав участі. Поява австрійських військ в комітаті викликало невдоволення місцевої знаті в цілому і власника замку зокрема. Своє невдоволення вони висловлювали в скаргах, що надійшли імператору.
1672 рік . Після чергового антигабсбурзького повстання, яке очолив хорватський магнат Петро Зріні (Зрінські), на австрійському військовій раді (за участю Леопольда I) було прийнято рішення зруйнувати замок. Вирок був приведений у виконання. Замкові укріплення, ймовірно, були підірвані, після чого міг здійснюватися додатковий демонтаж уцілілих оборонних вузлів форпосту. Замок перетворився в руїни і після цього паче не відновлювався.
29 - 30 листопад 1717 року . Значні сили татар, що вторглися на закарпатські землі, напали на Кіріальхазу, спалили більшість будинків, захопили 58 полонених і рушили далі, захопивши з собою всю худобу. Замок, що перебував в той період в руїнах, ймовірно, не зміг надати будь-якого опору нападникам.
2-а половина 18 століття . На австрійській карті (створена в 1766 - тисячу сімсот сімдесят два або 1782 - 1785 роках) була відображена замкова гора з руїнами укріплень. Зруйновані будівлі комплексу показані в загальних рисах: на карті можна побачити витягнуту майданчик замчища, що складається з двох дворів, розділених поперечною лінією укріплень. На майданчику південного двору показана каплиця.
1809 - 1869 роки . Замкова гора зі схематичним зображенням руїн кам'яних будівель фіксується на австрійській карті.
1858 - 1859 роки . Угорський уряд фінансував проведення масштабних розкопок на замчище.
Кінець 19 - початок 20 століття . Угорський військовий історик Шоуша Елемер (1844 - 1929), відомий дослідник фортифікаційних об'єктів Угорщини, склав план замку Нялаб, а також зобразив на малюнку замкову гору. Збереження руїн і, можливо, фантазія ЕЛЕМЕР дозволили йому створити один з найбільш детальних планів замку. На жаль, поки що складно з упевненістю сказати, які з ділянок укріплень автор зобразив на основі виявлених руїн і фундаментів, а які зазначив на основі своїх припущень.
Судячи з малюнка, в зазначений період руїни основного замкової споруди були куди більш масивними, ніж в наші дні. Тоді, можливо, стіни замку ще були цілі уздовж всього периметра тераси. На план Елемер, крім усього іншого, зазначив палац (південно-східна частина замку) і кухню (південно-західна частина замку). Особливо цікаво те, що ще один вхід в замок автор зобразив на крутому східному схилі пагорба. На думку ЕЛЕМЕР, біля східного підніжжя гори знаходилося допоміжне зміцнення (барбакан), що захищало доступ до своєрідного «фунікулеру», ведучому на вершину пагорба, до воріт в східній замкової стіни. Ніхто інший, крім ЕЛЕМЕР, не згадує про існування такого складного комплексу східних замкових воріт.
Від укріплень південній тераси вже тоді мало що залишилося, однак килевидная вежа, зображена на малюнку ЕЛЕМЕР, здається більш масивною, ніж в наші дні, та й її обриси відрізняються від тих, які можна бачити сьогодні. У північній частині південної тераси, у замкового рову, що розділяє дві тераси, можна помітити якусь будівлю, можливо кам'яні руїни оборонних споруд.
В цей же період починається бурхливий розвиток мистецтва фотографії, що сприяє появі всіляких листівок з видами пам'яток Закарпаття. Замок Нялаб, як один з наймальовничіших об'єктів Кіральхази, неодноразово потрапляв на фотографії, а потім і на листівки.
1920-ті роки . Закарпатті перебуває під владою Чехословаччини. У цей період чехи проводили розкопки на замковій горі.
1945 - 1947 роки . Орієнтовно в цей період на вершині замкової пагорба розгорнули радянську радіолокаторную станцію, в результаті чого територія замку перетворилася в режимний об'єкт з обмеженим доступом. Місцевим жителям було заборонено наближатися до гори. Солдати, які обслуговують РЛС, розібрали замкову каплицю, побудовану в 1530-му році. Мотиви демонтажу пам'ятника архітектури поки залишаються не до кінця з'ясованими. За однією версією каплиця заважала розгортанню комплексу РЛС, за іншою версією її розібрали заради будівельного матеріалу, а дерев'яні елементи конструкції солдати використовували для опалення в зимовий час. Місцевому жителю Яношу Токачів вдалося врятувати дзвін каплиці, який пізніше передали греко-католицької церкви села Дубове (Тячівський район Закарпаття), де він і перебуває в наші дні. Ймовірно, в період 1940-х років були пошкоджені і інші уцілілих на той час ділянки замкових руїн.
1947 рік . Королево отримало статус селища міського типу.
1960-і - 1980-і роки . Руїни замку починають досліджувати радянські історики і архітектори.
1970-ті роки . На території замку провела розвідувальні роботи палеолітична експедиція Музею Природи (м.Київ) на чолі з В.М. Гладиліним. Під час цих робіт був виявлений середньовічний двосічний меч. Знахідка має велике значення, оскільки мечі на замчища знаходять досить рідко. Нечисленність подібних знахідок ускладнює датування меча з Королево, оскільки складно застосувати по відношенню до нього метод аналогії (датувати на основі порівняння зі схожими знахідками). Попередньо меч датують періодом 15 - 16 століть. Меч двосічний. Його довжина 97,3 см, довжина клинка 81,3 см, ширина - 6,5 см, товщина - 0,4 см, перетин Лінзовідно. Вістря трикутної форми, які не заточене, в перерізі прямокутне, товщина - 0,4 см. Черен довжиною 16 см, в перетині прямокутний. В даний час меч знаходиться в експозиції Музею збройних сил України (Київ).
1993 рік . На місці зруйнованої в 1945-му році каплиці була побудована невелика церква Пресвятої Діви Марії. 8 вересня її двері відкрилися для прихожан.Цікавим елементом зовнішнього декору церкви стали дві картини, що зображують храм і розташовану на південь від нього кілевідную вежу станом на 1530 і на 1922-1947 роки. Зображення замчища станом на 1530 рік не відображає більш-менш реальний зовнішній вигляд комплексу будови замку Нялаб в цей період.
2007 рік . В рамках програми з вивчення замків Закарпаття Інституту карпатознавства Ужгородського Національного Університету була організована археологічна експедиція, в рамках якої були проведені розвідувальні розкопки на території королівського замку. Розкопки повинні були пролити світло на питання хронології замку, дати інформацію про період його зведення.
Були закладені 2 шурфу розмірами 3х2 метри. Перший - на території північної тераси (в межах основної частини замкового комплексу), поблизу південної оборонної стіни, біля воріт. Другий - в улоговині на дорозі, що простягнулася від північної тераси замку до південної.
Шурф 1 . Квадратна в плані майданчик шурфу з трьох сторін обмежена кам'яними стінами замку.
Верхній шар (0 - 0,7 м) - пласт темно-сірої глини зі значною кількістю кісток і кераміки. У цьому шарі був виявлений фрагмент склянки, унікального для регіону. Подібні високоякісні судини вироблялися на Мораві, імовірно в Лоштіце (Чехія). Вони були доступні тільки для феодалів вищого рангу. Попередньо знахідку з Королево датують 2-ий половиною 15 - початком 16 століття. Знахідка дозволила зрушити на 160 км на схід ареал поширення моравського імпорту.
Під шаром глини залягає шар (0,7 - 1,1 м) чорної гумусірованний землі. Цей шар насичений інвентарем, тут, крім іншого, був виявлений цілий посудину і озброєння (наконечники арбалетних стріл). На стрілах помітні сліди використання, тому археологи зв'язали освіту шару зі штурмом замку. У цьому шарі також був виявлений фрагмент імпортної лоштіцкой кераміки. Колекція інвентарю шару датується 15 - 1-ої половиною 16 століття.
Нижній шар шурфу (1,1 - 2,1 м) складається з шару жовтої глини і будівельного сміття. На 2-метровій глибині була виявлена монета Альберта (1437 - 1439 рр.).На основі цієї знахідки можна визначити час, коли майданчик між двома кам'яними стінами засипали будівельним сміттям. Шар засипки відноситься до моменту перебудови замку, а не до початкового етапу його зведення, оскільки в завалах будівельного сміття траплялися обтесаних камені - фрагменти інтер'єру більш раннього кам'яного укріплення.
Шурф 2 . Як і 1-й шурф, також складається з 3-х добре помітних шарів. Верхній шар складає Темою-сіра гумусірованний глина, під якою залягає шар глини коричневого кольору. У східному куті шурфу, над материком, простежується шар галькової підсипання. Знахідки шурфу представлені Остеологічні матеріалом (кістками) і фрагментами гончарної кераміки.
У шарах обох шурфів була зібрана значна колекція остеологического матеріалу - 2413 примірників кісток тварин, серед яких домінували кістки свині і кабана (44,6%), кістки птиці (28,4%) і кістки корови (22,4%). Відзначено також знахідки кісток козулі, оленя, вовка (або собаки).
Розкопки показали, що життя на замчище в 14-м столітті (саме до цього періоду попередньо віднесли зведенняукріплень) явно не була інтенсивною, на що натякають мізерні знахідки в відповідному рівні культурного шару. Перебудову замку віднесли до 15 століття. Після цієї реконструкції фіксується сплеск життєдіяльності на замчище, завдяки чому було сформовано потужний культурний шар, багатий знахідками. До 16-го століття був віднесений штурм замку.Життя на замчище не вщухають як мінімум до початку 17 століття. Найбільш ранні залізні знахідки, виявлені на замчище, датують кінцем 15 - початком 16 століття, найпізніші - кінцем 16 - 1-ої половиною 17 століття.
Наші дні . Тераси пагорба, на яких колись знаходилися зміцнення замку, в наші дні не забудовані. Лінії цих терас відносно непогано збереглися, завдяки чому можна в загальних рисах реконструювати конфігурацію укріплень пагорба. Велика частина оборонних споруд замку раніше була зруйнована і розібрана.Вціліли лише окремі фрагменти замкових укріплень. Значна частина замчища густо покрита заростями невеликих дерев і чагарників, які не тільки приховують від очей вцілілі укріплення, а й руйнують дожили до наших днів руїни.
На майданчику північній тераси можна побачити руїни замкових стін, які в одних місцях зруйновані аж до рівня фундаменту, а в інших місцях все ще піднімаються над рівнем замкового двору на значну висоту. Найкраще уцілів південно-західний кут укріплень, стіни якого в наші дні піднімаються на 9-метрову висоту. Внутрішні споруди замку не збереглися, лише в центрі двору простежуються сліди засипаного колодязя. Збереглися руїни барбакана, в одній зі стін якого можна побачити арку проїзду.
На майданчику південній тераси вціліло лише одну споруду старого замку - килевидная вежа. Її висота в наші дні досягає 7 метрів. На всій іншій території тераси сліди укріплень вже не простежуються. Велика частина тераси являє собою відносно рівну площадку, місцями вкриту чагарником і заростями молодих дерев. У центральній частині південної тераси можна побачити церкву, побудовану тут в 1993 році на місці старої каплиці 16 століття, зруйнованої в 1945 році.
Форум:
джерела:
- «Замки Підкарпатської Русі», Дмитро Поп, Іван Поп, 2004 року (стор. 91-96)
- «Подорож по архітектурним пам'яткам Підкарпатської Русі», Дмитро Поп, Іван Поп, 2007 (стор. 129-133)
- Статті зі збірки наукових праць «Карпатика»:
- «До питання про Історію замків Закарпаття», О.М. Гомоляки, 2007
- «Результати дослідження Виноградівського та Корольовського замків в 2007 році», І.А. Прохненко, Е.М. Гомоляки, В.В. Мойжес, 2007
- «Analysis of Iron Objects From Korolevo And Vinogradovo Castles», Л. Міхок, І.А. Прохненко, 2008
- «Меч з Корольовського замку», І.А. Прохненко, 2008
- «Аналіз остеологического матеріалу замків північно-східній частині Верхнього Потисся», П. Пьянчак, І.А. Прохненко, 2008
- «Історія міст і сіл Української РСР», Том «Закарпаття» (стор. 207-216)
- Пам'ятники містобудування і архітектури Української РСР (том 2, стор. 178-179)
- «Kárpátalja műemlékei», Deschmann Alajos, Budapest, 1990 (стор. 159-160)
- «Архітектурні пам'ятки Закарпаття», Петро Сова, 1961 (стор. 20-21)
- «Замки і фортеці Західної України», Орест Мацюк, 2005 (стор. 183-186)
Немає коментарів:
Дописати коментар