Туристичний рафтинг "По Тисі разом": «ГАМОРА» - ФЕСТИВАЛЬ КОВАЛЬСЬКОГО МИСТЕЦТВА Вiдпочинок "Клуб туристичного рафтингу ПО ТИСІ РАЗОМ"
Нами зацікавилися лічильник переглядів разів Залишайтеся з нами, ми працюємо для Вас! (команда туристичного рафтингу "По Тисі разом"

«ГАМОРА» - ФЕСТИВАЛЬ КОВАЛЬСЬКОГО МИСТЕЦТВА

Автор: Алла Попович
Дата: 2013-03-21

"ГАМОРА" - фестиваль ковальського мистецтва .

водяна кузня гамораФестиваль «Гамора» проводиться на базі унікальної діючої водяної кузні у селі Лисичево Іршавського району. Унікальної, бо ж вона чи не єдина в Європі все ще працює, використовуючи силу води: вода з місцевої річки Лисичанка приводить в рух величезне колесо, а воно, своєю чергою, забезпечує роботу молота. Європейські кузні-гамори нині всі мають статус музеїв, натомість у закарпатській водяній кузні ковалі працюють і сьогодні. Разом з тим, має закарпатська кузня-гамора і статус музею, і статус пам’ятки архітектури, що засвідчує відповідна табличка на стіні будівлі.
фестиваль гаморамолот на кузні гамора В 2012 році фестиваль «Гамора» проводився на Іршавщині вжевшосте. Ковалі постійно працюють по 4-5 чоловік, деколи приєднуються до роботи по 2-3. Спільно виготовляють композицію-символ цьогорічного фестивалю ковалі за методом «конвеєра»: у кузні руками майстрів, котрі працюють на лисичівській кузні, створюються заготовки, надворі ж інші ковалі мають надати їм уже завершену форму.
Що саме ковалі виготовляють – дізнатись важко: одні на запитання віджартовуються, типу «самі скоро все побачите». Інші розповідають, що спільними зусиллями мають на меті виготовлення колеса із надписом «Гамора 2012». Зате вже можна роздивитись виготовлену ковалями за кілька днів до почату свята скриню, яка закривається на 5 замків, у скриню збиратимуться кошти «на реорганізацію, реконструкцію, на відновлення роботи і процвітання кузні-гамори», уточнив голова оргкомітету фестивалю Микола Сочка.
фестиваль гаморафестиваль гаморакузня гамора
На фестиваль приїхало десь 12-14 ковалів, серед них майстри з районної спілки ковалів Іршавщини, представники інших областей (зокрема, Івано-Франківщини, Львівщини), зі Словаччини. Вони представили свої вироби, а також спільно виготовляли нові на подвірї кузні.
фестиваль гаморафестиваль гамора
Незвичайне авто, кузов якого зроблений вручну ковальською родиною Зейкан з села Білки, привернув увагу всіх гостей фестивалю (в 2011р). Автомобіль зроблено на базі БМВ з трилітровим бензиновим двигуном. Кузов - повністю металевий. Авто має досить низьку посадку, а тому, зрозуміло, не зовсім пристосований до розбитих закарпатських доріг. Але робився він дружною родинною командою Зейканів не так для зручності, як, швидше, для власного задоволення.
фестиваль ковалів гамора
На фестивалі виготовляють не тільки габаритні вироби але й дрібнички які можна придбати на згадку:
фестиваль ковалів гаморафестиваль гаморафестиваль ковалів гамора
фестиваль ковалів ГамораФестиваль ковалів Закарпаття Гаморафестиваль ковалів закарпаття
На ярмарці що розгорнулась навколо кузні можна було купити все що душа забажає, а обирати є з чого – тут тобі і вишиванки, і гуцульські топірці-бартки, і вироби народних умільців, і різноманітна сувенірнапродукція (не обійшлось, як у нас ведеться, і без «китайщини»). Є на фестивалі традиційні вино і бринза, а поруч з бринзою, «розфасованою» у півлітрові банки та й просто нарізаної куснями – солодка вата.
ярмарка на фестивалі гаморафестиваль ковалів Гаморагамора фестиваль ковалів
На фестивалі можна навчитись ковальству, гончарству і... грати на баяні)
на фестивалі гамора 2012на фестивалі ковалів гаморагамора фестиваль ковалівфестиваль ковалів Гамора
На сцені на протязі дня виступають різні коллективи, грає музика, ввечері фаєр шоу:
сцена на фестивалі ковалів гаморафестиваль ковалів гамора
В кінці червня кожного року на території історичної кузні – гамори в с.Лисичево проводять найкращийфестиваль традиційного ковальського мистецтва, народних промислів та фолькльору ФЕСТИВАЛЬ "ГАМОРА".
водяна кузня музей Гамора Закарпаттяяк проїхати на гаморуАдрес:
с. Лисичеве, Іршавський р-н, Закарпатська область.

Немає коментарів: